Jiri Tomiska
(Česká verze životopisu je dole, za anglickým textem)
Tomiska paints people and their immediate environment: portraits, objects and urban landscapes. Classical in method but alternative in intent, his creations deconstruct the obvious and divulge the deep and entangled contexts which arouse his curiosity. His art attempts to reveal the inner geometry of the painted subject and explore the trajectory of emotions through a 3-dimensional space, tracing how they flow between the subject, the elements of the setting and the very observer of the scene.
This process is evident in his portraiture work. His subject’s subtle facial distortions, colour juxtapositions or imperceptible body aberrations suggest an intense level of psychological analysis. Tomiska quite often stands in a close relationship to his sitters. At other times, he paints his favoured subjects - acclaimed artists and scientists - at a remove from quick sketches, photographs or memory.
Consistent throughout his non-figurative work is the search for the juncture at which the unmanifest replaces the visible and exposes the viewer to an intense dialogue of colliding perspectives, intersecting horizons and multiple vanishing points, where one reaches yet another level of freedom. A zone that allows one to achieve a state of harmonic dissonance, which dissipates obvious preconceptions, unlocking and dispersing the tectonic plates of “entrenched reality.”
Tomiska was born in the former Czechoslovakia, and spent his childhood years in the regional capital of Brno, a university hub. He enrolled at the University of Technology, where he graduated in 1977 with a degree in computer science. He then took a position at a prominent local research institute. Alongside his scientific training, he always maintained an active interest in the arts—painting, literature, poetry and music. For a short period of time, he was also a member of an avant-garde theatre group in Brno.
Tomiska’s relocation to Canada in 1985 led to a personal re-discovery. In all probability a consequence of a dramatic change in political climate, an unfamiliar culture and a new language, this pivotal event became a turning point for the artist. He immersed himself in the routine and practice of an artist and began drawing and painting. Moreover, while still working in the field of computer science, he continued his studies, only this time at the Ontario College of Arts. It was during this time that he met the renowned Canadian painter Graham Coughtry, who would become a significant influence in the early stage of Tomiska’s art career. This multifaceted eclectic mix of training and life-changing contexts equipped Tomiska with a unique skill set that shaped his painting style. He maintains that his process of drawing is akin to creating an as-yet-unknown algorithm, not dissimilar to his work in communications technology: both commence with a blank sheet of paper, a pencil, and a vague idea gradually taking on a more concrete form. In both activities, an endless series of corrections, destructions, reflections, and repeated attempts is necessary to arrive at a conclusive solution. This process more than suits the artist’s deeply analytical and flexible mind. From his youth, Tomiska had been interested in philosophy, which further stoked his affinity for considering and exploring a multiverse of views.
Jiri Tomiska has exhibited his work in Toronto (including at the contemporary Peak Gallery in 2010 as well as in the Czech Republic (including at Chodov Fortress in Prague in 2009 and at the gallery of the Research Institute of Veterinary Medicine in Brno in 2010). His paintings have also been showcased on Czech and Canadian television. One of his portraits (JUDr. Joseph Cermak), can be found in the University of Toronto permanent collection and is on display at the Munk School of Global Affairs..
Upcoming Exhibition (Příští výstava)
2024 Prague, Art-n-Coffee and Passage of Czech Design (curator Reny Muzik)
Exhibitions (Výstavy)
2023 Toronto, Studio Tomiska and Outdoors, solo exhibition (curator Jiri Tomiska)
2022 Junction, Toronto, group exhibition
2019 Junction, Toronto, group exhibition
2017 Junction, Toronto, group exhibition
2014 University of Toronto, Munk School of Global Affairs (curator Prof. Robert Austin)
2011 Richmond 401, Toronto, solo exhibition (curator Jiri Tomiska)
2010 Gallery of Veterinary Research Institute Brno, Czech Republic, solo exhibition (curator Z. Gregorová)
2010 Peak Gallery, Toronto, Wall Project (curator Zack Pospiesinski)
2009 Chodov Fortress, Regional Gallery in Prague, Czech Republic, D.Morrisseau, S.Caglar, S.Sedlák, J.Tomiška
2009 Gallery Hittite, Toronto, group exhibition (curator Sara Caglar)
2008 Gallery Hittite, Toronto, group exhibition (curator Sara Caglar)
2007 Gallery Hittite, Toronto, together with Ali Bassidji (curator Sara Caglar)
2004 Little Italy, Toronto, outdoor festival
1997 Third Rail Visual Arts Festival, Toronto, group exhibition
Jiří Tomíška, životopis (Bio - Czech version)
Tomíška maluje lidi a jejich okolí: portréty, objekty a městské krajiny. Tradiční ve způsobu malby, ale alternativní v uchopení tématu, jeho obrazy jsou dekonstrukcí zřejmého a noří se do hlubších souvislostí které ho zajímají. Jeho obrazy se pokouší odhalovat vnitřní geometrii malovaného tématu a prozkoumávat plynutí pocitů ve třírozměrném prostoru, plynutí mezi malířem, elementy malovaného tématu a pozorovatelem malované scény.
Tento proces je vidět v jeho portrétech. Jemné posuny výrazu ve tváři, sousedící barvy anebo nepostřehnutelné odchylky pozice těla naznačují intenzivní úrověň psychologické analýzy. Tomíška má často velmi blízký vztah k portrétované osobě. Jindy zase maluje jedno ze svých oblíbených témat, portréty známých vědců a umělců, jejichž tvořivá síla a život ho zaujaly, jejichž práci zná, a četl texty co oni sami napsali.
V jeho městských krajinách je systematická snaha nahradit viditelné intenzivním dialogem kolidujících perspektiv, protínajících se horizontů, mnohonásobných úběžných bodů perspektiv, různě plynoucích prostorů. Dosahuje se další úrovně volnosti a to vše při kladení důrazu na přesnost odpozorování, a na zachování věrnosti viditelného - ne fotograficky ale na pocitové úrovni. Tato zôna umožňuje dosáhnout jisté harmonické disonance, která narušuje obvyklé vizuální stereotypy a odhaluje tektonické štíty zdánlivě statické reality.
Tomíška se narodil v bývalém Československu (v části, která je dnes Česká republika). Žil a studoval v Brně, kde na Vysokém učeni technickém graduoval v oboru počítačové vědy, a pak několik let pracoval ve Výzkumném ústavu jako vědecký pracovník. Po celou dobu měl ale živý zájem o výtvarné umění, poezii, literaturu a hudbu. Po krátkou dobu byl také členem avantgardní divadelní skupiny.
Tomíška žije v Kanadě od roku 1985. Tato veliká změna, neznámá kultura, jiné společenské prostředí, život v Torontu, obrovském městě, a nový jazyk vedly pravděpodobně k určitému osobnímu sebe-objevení, byl to nový umělecký začátek. I když nadále pracoval v náročném oboru počítačové vědy, začal kreslit a malovat s velkou intenzitou, A zároveň začal i studia na Ontario College of Arts. Známý kanadský malíř Graham Coughtry tam byl profesorem v ateliéru Experimentální malby, a stal se jistým vlivem na začátku Tomíškovy malířské dráhy. Všechny tyto různorodé vlivy, studium, zcela nové životní prostředí, a veliké životní změny ho vybavily jakýmsi nečekaným jádrem hluboko uvnitř, které následně intuitivně ovlivňuje jeho kresbu i malbu i výběr témat.
Tomíška tvrdí, že jeho přístup ke kresbě není nepodobný jeho práci v telekomunikačních technologiích při návrhu nového algoritmu. Obojí začíná s čistým papírem na stole a tužkou v ruce. Je tam jakási původní představa co by se mělo dosáhnout, ale je jen mlhavá. Postupně nabývá kresba i algoritmus jasnější podoby - přes nekonečnou sérií pokusů, korekcí, zamyšlení, vymazání a nových začátků se dojde k závěrečnému řešení, intuitivně správnému. Tento proces vyhovuje Tomíškovu myšlení, které je zároveň analytické i spontánní, rigorozní i intuitivní. Už od mládí se Tomíška okrajově zajímal i o filosofii, což také přispělo k jeho uvažování různých úhlů pohledu.
Jiří Tomíška vystavil své práce v Torontu (například v galerii současného umění Peak Gallery) a v České Republice (například v oblastní galerii Chodovská Tvrz v Praze anebo ve známé minigalerii Výzkuměho ústavu Veterinární medicíny v Brně). Pořady o jeho obrazech byly prezentovány i v České a Kanadské televizi. Jeden z jeho portrétů (JUDr. Joseph Cermak) je v trvalé sbírce Torontské University a visí v Munk School of Global Affairs.